אודות

מאור קפלן — להאיר מיניות בריאה

מאור קפלן, נשואה ליועד ואמא לשישה ילדים ב"ה. דוקטורנטית לעבודה סוציאלית.
את דרכי התחלתי כעובדת סוציאלית שעובדת עם נערות דתיות. עם הזמן גיליתי כמה הנושא של מיניות מעסיק אותן ומאתגר אותן. מצד שני חוויתי את הבדידות שלהן, את היעדר השיח והמענה מטעם המערכת החינוכית.

מתוך ההיעדר הזה ביררתי את החלום המקצועי שלי, והבנתי שהוא נמצא שם. במיניות בריאה, מתוך קדושה ושמחה. ביכולת לשוחח על אתגרים במיניות, להסתכל להם בעיניים ולתת כלים להתמודדות.

במפגש של אישה עם הגוף שלה, עם כל הקסם והכאב שטמון שם.

במפגש בין השפה הדתית העמוקה שכל כך משמעותית לי, ובין השפה של הגוף.

מאז אני פוגשת אלפי נשים ונערות כל שנה, 

יחד אנחנו מייצרות שפה שיש בה עדינות וקדושה וישירות, שיש בה כאב ואתגר, וגם יופי ומענים ובריאות.

מאור קפלן מנחת מיניות בריאה

ביום יום אני עובדת בתהליכי עומק ובהרצאות חד פעמיות לצוותים חינוכיים, הורים ונערות. בתהליכים אנחנו פוגשות תכנים מקצועים ורלוונטיים, מאמנות את שרירי הלב, מתרגלות כלים לשיח ולקשר ומעצימות את היכולת להתמודד עם אתגרים במיניות. ההרצאות החד פעמיות נותנות הבנות עומק, שפה רלוונטית ובריאה ומהוות טריגר חזק ומשמעותי להמשך עבודה חינוכית. הכשרת מנחות למיניות בריאה היא חלק משמעותי בעשיה שלי, והיא מתרחשת דרך מכון באר אמונה.

 

מאז המשכתי לתואר שני בעבודה סוציאלית, דרכו חקרתי תפיסות של צעירות דתיות על מיניות. כיום בדוקטורט אני חוקרת את דרכי ההתמודדות של בני נוער דתיים עם המתח שבין דת ומיניות בשנים אלו. הידע המקצועי הולך ומתרחב, ההבנות הופכות ונהיות עמוקות ועדינות יותר. שמחה להיות שותפה בידע ובהנגשה שלו. בלב כל הזמן תפילה, שאזכה לעשות נחת רוח לקב"ה בעשיה זו.

 

סבתי, הרבנית רחל נריה ע"ה, הייתה מהראשונות בארץ שפתחו את הנושא מול בני נוער והורים. היא מהווה עבורי השראה ביכולת לשוחח על הנושאים הללו לשם שמיים ובאופן שייכנס ללבבות.  סבתא הבינה שבני נוער חייבים לקבל מידע רלוונטי, וכי אם אנחנו לא נהווה כתובת הם יקבלו ערכים וידע ממקומות אחרים. האתגרים בדור שלנו גדולים אף יותר – בתחום המדיה, תפיסת המשפחה ותפיסת ההלכה. כגדול האתגרים כך גודל המשימה שלנו כמחנכים של הדור הבא.

הולכת לאורה של סבתה הרבנית רחל נריה ע"ה

שיח על מיניות בריאה כולל העצמת הכוחות החיוביים – חיבור לגוף, חיבור לנשיות ולמחזוריות, קשר עם הקב"ה דרך הגוף. הוא גם כולל עבודה עם אתגרים – פגיעות, מוחצנות, גסות וחשיפה. מסע זה בין הבריא והמאתגר, בין העדין והגס – הוא האתגר שלנו.

 

הקב"ה יטע תורתו ואהבתו בליבנו

לחיבורים נכונים ובריאים

ויהיו כל מעשינו לשם שמים.