אוננות של ילדים קטנים זה חתיכת נושא

תמונת ילדה קטנה עומדת ומרכינה פניה בשדה פרחים- מתוך פוסט בנושא אוננות של ילדים קטנים זה חתיכת נושא באתר של מאור קפלן- מובילה תהליכי חינוך מיני במרחב הדתי

אוננות של ילדים קטנים זה חתיכת נושא.

זה מסעיר

זה מפעיל

קשה להיות אדישים לזה.

ובכל זאת, יש כמה נקודות שיכולות לעשות סדר.

  * פעולה של אוננות ילדית היא נורמטיבית. היא לא מגיעה ממקום מיני ארוטי. היא מבוססת על הנאה והרגעה. היא לא מעידה על פגיעה מינית, על אירוע מיני לא פתור או על צרכים מיניים במובן הבוגר שלהם. כשאנחנו פוגשים בפעילות כזו של הילדים כדאי שנזכיר לעצמנו באופן מודע שאצלם זה פשוט יותר, זה לא בוגר, זה התפתחותי.

* לגעת באיבר המין זה לא מקובל חברתית. ולכן כדאי להכווין את הילד לבצע את הפעולה הזו רק כשהוא לבד, ורק במקום פרטי. כדאי שההכוונה תעשה מתוך רוגע ולא מהמקום הטעון והלחוץ. ההכוונה לפרטיות היא ערך חינוכי משמעותי גם להמשך החיים. יש פעולות שאפשר לעשות בפרטיות, אי אפשר לעשות בציבור.

* ילדים עם קשיים בויסות חושי, או ילדים שהתרגלו להרגע בעזרת מגע באיבר המין, יכולים להתקשות להפסיק לעשות זאת בציבור. ניתן לעשות שני דברים: א. לחפש אלטרנטיבה מקובלת על הילד כגון צמיד פייטים מחליף צבעים, מרגמיש, תלתל בשיער – ולנסות להתרגל לעבור אליה בכל פעם שחשים צורך. ב. לשוחח באופן כנה, לומר שזה לא מתאים ליד סביבה, ומצד שני אתם רואים שקשה לו להפסיק. לשאול מה יכול לעזור לו.

* אם האוננות מגיעה על חשבון פעולות יומיומיות, כגון משחק עם חברים, שהות זורמת עם המשפחה, ארוחות – סימן שהאוננות מייצרת עבור הילד בריחה מהמציאות הממשית. כדאי להתייעץ עם איש מקצוע איך לתת לילד כוח וחשק להיות חלק מהאינטראקציה החברתית ולא להשתבלל לתוך עצמו. במצב כזה האתגר הוא לא האוננות עצמה, אלא ההימנעות מחברה.

* איפה זה פוגש אותנו כהורים?

מצד אחד חשוב מאוד לשחרר. להתייחס לזה בתור חלק טבעי מההתפתחות של הילד. גילוי עצמי וגילוי כוחות הגוף הם עזרים משמחים להמשך החיים. כדאי להזכיר לעצמנו את ההבדל בין איך שהאוננות נתפסת בבגרות לבין איך שהיא בילדות – פשוטה. 

מצד שני אנחנו הורים, לא מכונות. זה פוגש במקום רגיש, וזה בסדר. קשה לנטרל אותנו. ככל שנהיה מודעים לטעינות שלנו, ככל שנשתדל להגיב רגע אחרי שנשמנו עמוק, ככל שנהיה רכים עם עצמנו – יהיה יותר פשוט. שיהיה לנו טוב, שנדע לאהוב.

נהנית? שתפי את הקטע עם העולם

להדפסת הקטע

כתיבת תגובה

קטעים נוספים שאולי יעניינו אותך:

הורות

שיח על הפרשות

כשאנחנו מלוות בנות לקראת התבגרות, אנחנו מנסות להפחית חוסר וודאות לתת תחושה ש"את לא לבד" שמסע ההתבגרות הוא מרגש והוא חלק מהוויה נשית משמחת. אחד

המשיכי לקרוא »